Udostępnij artykuł:

Czy ucieczka z escape roomu jest trudna? Dlaczego niektóre pokoje wydają nam się niemożliwe do przejścia, a inne – potrafimy skończyć jeszcze przed upływającym czasem? Wszystko zależy od zagadek! Poniżej dzielimy się z wami naszymi spostrzeżeniami na temat zagadek, które sprawiają graczom trudności.

Z królową nauk graczom nie po drodze

Zagadki bywają przeróżne, jednak możemy wyróżnić, jakie są dla uczestników bezwzględnie  najtrudniejsze. Są to przede wszystkim zagadki matematyczne. Czyżbyśmy nie odrobili lekcji z matematyki? W escape roomach raczej nie dajemy zadań z matematyki wyższej, często pojawiają się za to równania, a sposoby ich rozwiązania powinniśmy pamiętać jeszcze ze szkoły podstawowej… Z naszego doświadczenia wynika, że to właśnie zagadki matematyczne przysparzają najwięcej kłopotu i zabierają najwięcej cennego w grze czasu.

Brak cierpliwości przy otwieraniu kłódek

Nasi gracze nie są też biegli w kwestii kłódek, szczególnie tych obrotowych – z pokrętłami, a także takich kierunkowych, w których łatwo się pomylić. To już kwestia zachowania zimnej krwi w sytuacji, kiedy nieubłaganie ucieka czas. Wszelkie zdenerwowanie sprzyja np. drżeniu rąk, nieuważności i dlatego kłódki, których otwarcie wymaga skupienia, też męczą graczy i bywają powodem przegranej.

Źle zrobione zagadki: gdy jest za ciemno

Innym przykładem zagadek, które sprawiają trudności w rozwiązaniu, są zagadki źle skonstruowane. Często w pokojach jest dosyć ciemno – nadaje to odpowiedniego nastroju i jest częścią fabuły. Ciemność urealnia escape room. Jednak gdy jest za ciemno, gracze niedowidzą, nie będą mieli szans, aby rozwiązać łamigłówki i wydostać się z pokoju. Będą zawiedzeni. Dlatego w takiej sytuacji powinniście mieć latarki i w dobrych escape roomach gracze otrzymują takie wyposażenie.

Źle zrobione zagadki: brak marginesu błędu

Rozwiązanie zagadek powinno dopuszczać pewien margines błędu. Bardzo trudno jest być precyzyjnym, kiedy ma się 60 minut, jest dużo zagadek, jesteśmy zdezorientowani. Wiadomo, że np. trafienie światłem w punkt lub ustawienie czegoś idealnie na granicy bez możliwości błędu choć o milimetr jest niezwykle trudne. Z zagadkami wymagającymi precyzji gracze mają często problemy, dlatego zagadki powinny dopuszczać pewien margines błędu. Małe czcionki, wytarte napisy, brak logiki w zadaniach – to też może utrudnić wam ucieczkę.

 

W Black Cat Escape Room wiemy, jak powinny być zrobione zagadki, aby nasi gracze mieli maksymalną frajdę z gry w escape roomie. Zapoznaj się z naszymi pokojami pełnymi intrygujących zagadek!