Udostępnij artykuł:

Na świecie jest obecnie ponad 8000 escape roomów (w Polsce prawie 1000!), a nowe powstają bardzo często. Dlaczego są tak popularną rozrywką? Odpowiedź wbrew pozorom jest dosyć prosta.

Prawie każdy z nas ma codziennie wiele obowiązków – praca, studia, opieka nad dziećmi – te wszystkie rzeczy wymagają wiele czasu i energii. Pokoje ucieczki pozwalają nam wyjść z naszej codziennej rutyny i na godzinę odciąć się od rzeczywistości oraz wcielić się na przykład w postać z książki lub filmu. To niby tylko godzina, ale to niesamowite i wciągające doświadczenie naprawdę pozwala się odstresować. Nieważne, czy uciekasz przed seryjnym mordercą, zombie czy stajesz się poszukiwaczem złota – możesz się odstresować i dodać dreszczyk emocji do swojego życia!

Escape roomy to o wiele więcej niż popularne gry komputerowe lub gry w wirtualnej rzeczywistości. Zamiast wpatrywania się godzinami w ekran możecie się trochę poruszać rozwiązując zagadki zręcznościowe i logiczne!

Następną przyczyną ich popularności jest niezmierzona miłość ludzi do gier. Wygrywanie i granie samo w sobie przynoszą satysfakcję i poczucie spełnienia, które jest w pewien sposób uzależniające (dlatego tak bardzo kochamy sporty!). Pogoń za zwycięstwem leży w ludzkiej naturze – uwielbiamy być chwaleni i nagradzani za nasze osiągnięcia.


Człowiek z natury jest też istotą ciekawską – rozwiązywanie zagadek, intryg i tajemnic to coś, na czym bazują escape roomy i to czyni je jeszcze bardziej kuszącymi. Uczucie spełnienia po udanym rozwiązaniu pokoju jest niewątpliwie uzależniające I sprawia, że chcemy grać więcej i odwiedzać pokoje częściej.

Nie możemy nie wspomnieć o aspekcie gry zespołowej – w pokojach to w drużynie leży siła, należy wspólnie kombinować i cały czas rozmawiać. Gra pozwala nam poczuć się częścią zespołu, gdzie każdy jest tak samo ważny. Większość pokoi nie wymaga też żadnej wiedzy “z zewnątrz”, nie ma też znaczenia płeć lub wiek uczestników – to przyciąga wiele osób i daje możliwość integracji między rodziną lub pracownikami!

To jak? Jesteście gotowi podjąć wyzwanie? Sprawdźcie się – zapraszamy!

 

Artykuł znaleziono, przetłumaczono i poddano drobnym zmianom ze strony: https://worldofescapes.com/articles/how-come-escape-rooms-are-so-popular
rysunki: praca własna