Udostępnij artykuł:

Zagadki, łamigłówki, krzyżówki – kto by ich nie kochał! Nie dość, że przynoszą dużo frajdy, to jeszcze mają pozytywny wpływ na nasz mózg. Niezależnie od wieku powinniśmy dbać o jego dobry stan i o sprawność umysłową. Zestaw odpowiednich ćwiczeń czeka na was w escape roomach.

Zagadki częścią kultury i historii

Zagadki są z nami od początku istnienia zorganizowanych społeczności. Wiecie, że każda kultura ma swoje lokalne zagadki? W starożytności, a nawet średniowieczu ktoś, kto potrafił rozwiązywać zagadki, uważany był za osobę niezwykle inteligentną. Zagadki odpowiadały światu pełnemu symboli i o wiele bardziej religijnym niż dzisiaj, zanurzonym w swojej duchowości, ludziom. Rebusy mówiły wiele o świecie – przede wszystkim pokazywały ludziom, że nie wszystko jest takie, jak się widzi. Warto nieustannie dążyć do utrzymania i polepszenia formy swojego mózgu. W każdym wieku. Nie tylko dzieci powinny rozwiązywać zagadki logiczne, łamigłówki, kalambury czy rebusy. Również dorośli i osoby starsze. To przepis na inteligencję.

Chcesz być inteligentny, mieć świetną pamięć i ciętą ripostę? Rozwiązuj zagadki!

Jakie są pozytywne cechy rozwiązywania zagadek? Uczą myśleć! Dzięki nim wypracowujemy pewne schematy, uczymy się przeprowadzania doświadczeń myślowych, dzięki którym będziemy w stanie osiągnąć cel – np. wydostać się z pokoju ucieczki albo odkryć, co znajduje się w zamkniętej skrzyni. Poza tym ośmielają nas stawiać pytania (jest to szczególnie istotne w rozwoju psychicznym dzieci). Zagadki rozwijają nasze poczucie humoru – często są podane w zabawnej formie. Uczą nas myśleć niestandardowo i nieszablonowo. Wyzwalają naszą kreatywność. O dobroczynnym wpływie na pamięć chyba nawet nie trzeba wspominać. Rozwiązywanie zagadek poprawia kognitywne funkcje takie jak pamięć, ponieważ wówczas tworzą się nowe połączenia neuronowe. Zagadki zmniejszają ryzyko demencji.

Łatwo być szczęśliwym!

I na koniec trzeba napisać – rozwiązywanie zagadek powoduje wydzielanie się dopaminy w mózgu, odpowiedzialnej za koncentrację, zdolności motoryczne, pozytywne myślenie, rozumienie i pamięć (dlatego też niektórzy nie poddają się, nawet gdy kilkakrotnie źle rozwiążą jakieś zadanie). Po godzinnej zabawie w escape roomie poczujesz się zrelaksowany i szczęśliwy! Możesz też uszczęśliwić kogoś bliskiego voucherem do dowolnego pokoju zagadek.

Zaplanuj trening umysłu w Black Cat Escape Room

Można by powiedzieć, że siłownia to miejsce dla kogoś, kto chce wyrzeźbić swoje ciało i utrzymać dobrą formę, a escape room to miejsce, w którym ćwiczy się swój umysł, pamięć, zdolności analityczne. Tam narzędzia to drążki i ciężary, a tu – zagadki. Black Cat Escape Room zaprasza dużych i małych. Firmy i szkoły. Mamy pokoje odpowiednie dla dzieci już od 8 roku życia (escape room dla dzieci). 60 minut dobrej zabawy to również godzina ćwiczeń umysłowych. Zadbaj o swój umysł w pokoju zagadek!