Udostępnij artykuł:

Escape roomy to obecnie prężnie rozwijający się biznes w branży rozrywkowej. W Polsce jest ich około tysiąca i ta liczba wciąż rośnie. Gdzie można doszukiwać się początków zabawy typu „live action”, w której celem jest wydostanie się z pokoju, a można to zrobić za pomocą rozwiązywania zagadek?

Korzenie pokojów zagadek

Pierwszy trop prowadzi do gier wideo i komputerowych, na których wzorowane były pokoje ucieczek tzw. live escape rooms. W grach wirtualnych gracz musiał rozwiązać zagadki, aby przejść do kolejnego poziomu. Nie było tam żadnej fabuły, tylko postać i zagadki. Koncept wziął się już z gier z 1980 roku, ale możemy wskazać bezpośrednie źródło: grę Crimson Room autorstwa Toshimitsu Takagi z 2004 roku.

Pierwszy live escape room

Koncepcję „live escape rooms” zainicjowała japońska firma SCRAP w 2007 roku. Takao Kato obserwował ludzi grających online i pomyślał, że być może jest nisza, która chciałaby grać w tego typu gry w rzeczywistości. Ze 150 uczestników zabawy, pierwszego w historii live escape roomu, tylko 6 potrafiło rozwiązać zagadki i wydostać się na zewnątrz.

Gra, która podbija cały świat

Pomysł gier, w których uczestnicy mają na celu uwolnienie się z pokoju szybko zadomowił się w Azji, po czym dotarł do Stanów Zjednoczonych. W Europie pierwszą zabawę tego typu zainicjował w 2011 roku Attila Gyurkovics w Budapeszcie. Nie wiedział, że w Azji jest to już całkiem dobrze rozwinięta branża. On sam pracował raczej nad aktywnościami teambuildingowymi niż chciał dostarczyć czystej rozrywki na wzór gier wideo i komputerowych.

Na granicy sztuki…

Escape roomy ewoluowały z prostych pokoi, z których trzeba uciec po fantastyczne miejsca z arcyciekawymi fabułami; pokoje, w których można przeżyć niesamowitą przygodę, rozwiązać zagadkę kryminalną czy nawet uratować świat. Właściciele i projektanci tego typu miejsc prześcigają się w niesamowitych pomysłach, dlatego obecnie gra typu escape room to również uczta dla oka – pokoje są piękne, a poziom zaawansowania techniki wykorzystywanej w zagadkach jest naprawdę wysoki. Obecnie powstają również miejsca, które są nie tylko pokojami pełnymi zagadek do rozwiązania, ale także aktorów, z którymi można wchodzić w interakcje. Taka zabawa znajduje się już na granicy performance’u.

W Black Cat Escape Room Warszawa bogato czerpiemy z historii escape roomów na całym świecie i proponujemy wam pokoje pełne oryginalnych zagadek. Przeżyj niezapomnianą przygodę! Czekają na was: Pokój Mordercy, Pracownia Malarza, pokój Złoto nazistów, Sex Room.

W Black Cat Escape Room Warszawa bogato czerpiemy z historii escape roomów na całym świecie i proponujemy wam pokoje pełne oryginalnych zagadek. Przeżyj niezapomnianą przygodę! Czekają na was: Pokój Mordercy, Pracownia Malarza, pokój Złoto nazistów, Sex Room.

Pokój - dom mordercy

Dom mordercy

Uwolnij ofiarę

Brutalny i realistyczny

Rezerwuj
Pokój - złoto nazistów

Złoto nazistów

Znajdź złoto nazistów

Wiernie oddany klimat wojny

Rezerwuj
Pokój - sex room

Sex Room

Wejdź w świat namiętności

Pełen erotyzmu

Rezerwuj
Pokój - pracownia malarza

Przeklęty obraz

Rozwikłaj tajemnicę zaginięcia

klimat pracowni malarskiej

Rezerwuj