Udostępnij artykuł:

Lubisz escape roomy i często w nich bywasz? Czujesz się w nich jak ryba w wodzie, a może wciąż nie wiesz, po co są te wszystkie szyfry i co zrobić z tymi zagadkami? Wyszczególniliśmy i opisaliśmy kilka typów graczy. Czy rozpoznajesz w nich siebie?

Typ pierwszy – Pasjonat

To osoba, która interesuje się grami typu escape room i exit room (a często i grami komputerowymi), ma dużą wiedzę i zjadła już zęby na rozwiązywaniu zagadek. Jest wymagająca, ale i pozytywnie nakręcona na czekającą ją rozrywkę. Gry w pokojach zagadek niezwykle ją emocjonują. Pasjonaci silnie się angażują zarówno w samą grę, jak i cały świat escape roomów. To oni chętnie komentują swoje przygody w pokojach zagadek na internetowych forach, zostawiają opinie i są wymagający. Pasjonat zazwyczaj nie chce żadnej pomocy, a wydostanie się z pokoju w jak najszybszym czasie jest dla niej priorytetem, dlatego grając w grupie często robi o wiele więcej niż inni.

Typ drugi – Nowicjusz

To osoba, która na ogół jest pierwszy raz w escape roomie i nie wie, o co do końca chodzi. Nowicjusze często zwracają większą uwagę na estetykę i klimat miejsca, dopiero ucząc się rozwiązywać zagadki – to zajmuje im więcej czasu. Są bardzo wdzięcznymi graczami, ponieważ escape roomy bardzo ich zaskakują. Tym bardziej się cieszą z rozwiązania zadań i wydostania się z pokoju.

Typ trzeci – Gapka

To osoba, która nie wie, jak się bawić w escape roomie i na co zwracać uwagę, nawet jeżeli nie jest to jej pierwszy raz w escape roomie. Jest trochę jak Nowicjusz, z tymże często przytłacza Gapów liczba zagadek i różnorodność zadań, a pomocne rady czasem trzeba tłumaczyć im na różne sposoby. Gapka to osoba zagubiona, zawsze zadaje mnóstwo pytań, często prosi o pomoc. Ale jeszcze będzie kiedyś wielkim entuzjastą. Gapka często pozostawia wiele zadań dla innych, sama po prostu delektuje się scenografią i dekoracjami.

Typ czwarty – Niszczyciel

Niszczyciele są bardzo pewni siebie, lubią dotykać i sprawdzać dosłownie wszystko. Nie boją się, że mogą coś zniszczyć – są odważni w przeszukiwaniu pokoi. Chcieliby rozwiązywać zagadki jak najszybciej, niestety szybko też się zniechęcają. Nie zwracają uwagi na zakazy, ignorują polecenia. Często jednak są zabawni i odkrywają niedociągnięcia oraz słabsze strony pokoi, dzięki czemu podsuwają właścicielom escape roomów pomysły na ulepszenie ich biznesu.

Typ piąty – Mądraliński

Typ piąty – Mądraliński. Ten typ ma tysiąc pomysłów, jak sam zorganizowałby pokój ucieczek. Lubi komentować, co według niego jest źle zrobione albo mogłoby być zrobione w inny sposób. Często nie daje dojść do słowa współgraczom. Komentuje również ich posunięcia, a za ewentualne niepowodzenia zawsze obwinia innych. Jest najgłośniejszą osobą w grupie. Czasami Mądraliński faktycznie ma rację, czasami.

Pasjonat, Nowicjusz, Gapka, Niszczyciel, Mądraliński – jakim typem gracza jesteś? Jak się zachowujesz, kiedy przekraczasz próg escape roomu? Jaki pokój wybierzesz do przetestowania swojej osobowości? A może masz pomysł na jeszcze inny typ gracza?