Udostępnij artykuł:

Wątek ucieczki z zamkniętej przestrzeni, przejście labiryntu czy motyw rozwiązywania zagadek, aby otworzyć jakieś wyjście jest popularny w popkulturze. Escape roomy pozwalają nam uczestniczyć w czymś, co znamy z filmów grozy, thrillerów. W jakich filmach i programach pojawia się temat escape roomów?

The Cube Stanleya Kubricka

The Cube Kubricka to klasyka gatunku. Mamy tu siedmiu bohaterów zamkniętych w ogromnym sześcianie, z którego próbują się wydostać. Fabuła nie jest skomplikowana, a jednak napięcie rośnie z każdą chwilą. Film pełen grozy obrazuje też psychikę i zachowania ludzi, którzy znajdują się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Bohaterowie rozwiązują tutaj nie tylko zagadki liczbowe, nie tylko muszą unikać niebezpieczeństw, ale też muszą poradzić sobie z najważniejszym – ze swoją psychiką i podejrzeniami wobec współgraczy (może lepiej byłoby napisać: współwięźniów). Śmiertelne pułapki, strach, paranoja – to naprawdę film godny polecenia.

Escape Room Will Wernicka

Grupa przyjaciół wybiera się do escape roomu z okazji urodzin jednego z bohaterów. Zaplanowana miła rozrywka przemienia się w prawdziwy horror. Bohaterowie rozwiązują różne zagadki w popłochu i strachu, ponieważ pomyłka może bardzo boleć. Siatka oskarżeń i nieufności zagęszcza się. Oceńcie sami, czy jest to dobry film.

Piła (seria filmów)

Filmem, o którym nie można zapomnieć w tym zestawieniu, to Piła i jej poszczególne części  – krwawy horror, w którym uwięzieni bohaterowie muszą podejmować drastyczne wybory, żeby ocalić siebie. Ucinanie kończyn, zabijanie współwięźniów czy oblewanie się kwasem – na takie sceny powinniśmy być przygotowani. Narratorem, obserwatorem i najwyraźniej pomysłodawcą krwawych łamigłówek jest fikcyjna postać – Jigsaw, czyli „Pan Zagadka”. To on przygotowuje „krwawe zabawy”, które odkrywają prawdziwe (?) cechy bohaterów.

„Sraczka w escape roomie” – skecz SNL Polska

A może spuśćmy z tonu i pośmiejmy się trochę? Saturday Night Life Poland przygotował skecz, w którym akcja toczy się w pokoju ucieczki. Tytuł sporo nam mówi: „Sraczka w Escape Roomie”. Jest to przerysowany, komiczny skecz, w którym uświadamiamy sobie, że w obliczu natury (problemy jelitowe) wszyscy się zrównują. Żadne umiejętności czy zdolności przywódcze (jakimi na początku próbują się wykazać bohaterowie) nie mają wówczas znaczenia.

Drodzy gracze, nie martwcie się, w naszym Black Cat Escape Room dbamy o wasze zdrowie i bezpieczeństwo. Żaden pan Jigsaw nie będzie z wami pogrywał, a gdy dopadną was problemy jelitowe – zareagujemy! Bez obaw rezerwujcie odpowiedni pokój dla siebie i do zobaczenia!