Udostępnij artykuł:

Jakie są różnice i podobieństwa między escape roomem a domem strachu? Zrobiliśmy dla was zestawienie cech wspólnych i najważniejszych różnic tak, abyście szukając niebanalnej zabawy mogli zdecydować, na co akurat macie największą ochotę. Zestawienie pomoże również tym, którzy szukają prezentu dla kogoś. Voucher do pokoju ucieczki lub domu strachów jest strzałem w dziesiątkę – tylko musicie mieć świadomość, czym się charakteryzują oba typy rozrywki.

W escape roomie nastaw się na zagadki

Główną różnicą między domem strachów a escape roomem jest cel gry. Escape room, nazywany również pokojem ucieczki czy pokojem wyjścia to zabawa polegająca na rozwiązywaniu zagadek, aby wydostać się w określonym czasie z pokoju, uwolnić się z niego. Przy czym zagadki mogą być bardzo różne – łamigłówki, zagadki matematyczne, rebusy i wiele innych. Właściciele escape roomów dosłownie prześcigają się w tworzeniu co wymyślniejszych, zaskakujących i często doskonałych pod względem zastosowanych rozwiązań zagadek.

W domu strachów będziesz się bał!

Z kolei dom strachów ma na celu przede wszystkim wzbudzenie skrajnych emocji w graczach i często pożądaną emocją będzie strach. Tu gracze mają po prostu „przejść” dom  jedynie czasami znajdując jakiś klucz w kącie, który posłuży do otwarcia następnego przejścia. W domach strachów często występują aktorzy, przez co zabawa podchodzi pod performance czy nawet spektakl.

Rozrywka pasywna vs. rozrywka aktywna

Zabawa w domu strachów to rozrywka pasywna – gracze nie są sprawcami akcji, przygody im się przytrafiają i niekoniecznie gracze panują nad przebiegiem wydarzeń. Z kolei gra w escape roomie jest zdecydowanie aktywna – gracze mają wpływ, jak potoczy się kolejny etap zabawy., działania graczy sprawiają, że coś się dzieje, zmienia. Gracze mają wpływ na to, czy wydostaną się z escape roomu na czas – wygrają, czy też nie.

Dla jakich osób dom strachów?

Escape room to rozrywka, w której ważne są takie cechy jak: bystrość umysłu, spostrzegawczość, refleks, umiejętności komunikacyjne (aby współpracować w grupie). Ważna jest też zdolność kojarzenia faktów i logiczne myślenie. Dom strachów polecany jest przede wszystkim osobom o silnych nerwach, takim, które lubią się bać, a w ekstremalnych warunkach potrafią zachować zimną krew.

Co mają wspólnego escape roomy i domy strachów?

Zarówno dobry escape room, jak i dom strachów, mają ze sobą wspólną bardzo ważną cechę: poczucie realizmu. Poziom wykonania czy to zagadek, czy scenografii może być bardzo wysoki, do tego często fabuła jest dobrze skonstruowana, co przekłada się na wrażenie rzeczywistości. Dzięki temu zabawa wzbudza silne emocje i pozostaje w pamięci na długi czas.