Udostępnij artykuł:

W naszych pokojach trudno znaleźć dwie takie same zagadki. Inspiracja – to słowo klucz w tym temacie. Czym się inspirujemy, kiedy przychodzi do wymyślania zagadek?

Inspiracje są wszędzie

Po pierwsze – staramy się być na bieżąco w temacie gier komputerowych, z których niejako zabawa w escape room się wywodzi. Po drugie – literatura kryminalna, rubryki kryminalne w czasopismach – tu bardziej szukamy pomysłów na fabuły i klimat. Inspirują nas również wszelkiej maści filmy grozy i thrillery. Bogatym źródłem inspiracji jest także Youtube, na którym oglądamy różne dokumenty (np. o jakichś niewyjaśnionych zjawiskach, zaginięciach czy porwaniach). A poza tym szperamy w czeluściach internetu, czytając zagraniczne blogi dotyczące rozrywki typu escape room.

Znamy konkurencję

Doceniamy również kontakt z innymi właścicielami escape roomów w Polsce i na świecie. Z naszych rozmów na branżowych spotkaniach (takich jak np. WroEscape2017) rodzą się czasami nowatorskie pomysły. Chodzimy – często całą naszą ekipą z Black Cat Escape Roomu – do innych pokojów ucieczek, czy to w Warszawie, czy w całej Polsce i potem żywo dyskutujemy, dzielimy się wrażeniami na ich temat. Z tych burz mózgów zawsze tworzą się najlepsze pomysły na zagadki.

Stawiamy na unikalność

Pomysłów na zagadki jest naprawdę całe mnóstwo i koniecznie trzeba przesiać je przez przysłowiowe sito, aby móc stworzyć jakąś zagadkę czy łamigłówkę unikalną i angażującą. Wystrzegamy się kopiowania zagadek z innych escape roomów – są one dla nas jedynie inspiracją, czasami pokazują, jakich błędów konstrukcyjnych unikać itp.

Co sprawia, że zagadka jest dobrą zagadką?

Zagadka zagadce nie równa. Niektóre bardziej nas fascynują i wciągają. Inne wydają się trudne i nie w naszym stylu, a mimo wszystko jak uda nam się je rozwiązać – samodzielnie lub wspólnymi siłami ze swoją drużyną, pozostawiają poczucie satysfakcji i radość. Czasami obawiamy się, że część zagadek nie będzie w naszym typie, ponieważ np. nie mamy predyspozycji matematycznych lub trudno nam skupić się na szczególe. Różnorodność zagadek jest wówczas jak najbardziej na miejscu, ponieważ każdy z drużyny znajdzie swój typ zagadek, w których będzie najlepszy.

W Black Cat Escape Room Warszawa staramy się zapewnić taką różnorodność zagadek, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Dbamy o jakość naszych zagadek – o to, żeby wszystkie nasze zagadki były konstrukcyjnie doskonałe, tj. żeby działały i robiły wrażenie. Dzięki temu nasi gracze chętnie wracają, aby znowu u nas zagrać.