Udostępnij artykuł:

W końcu zarezerwowałeś swój pierwszy escape room. Jesteś pełen ekscytacji, a może nawet trochę zdenerwowany… Mamy dla ciebie kilka rad, które pomogą ci wydostać się z pierwszego w życiu escape roomu.

1. Dokładnie rozejrzyj się dookoła
Ekipa zrobiła ci wprowadzenie i wytłumaczyła zasady. Drzwi za tobą się zamknęły, a zegar zaczął odliczać czas do końca gry. Co teraz zrobić? Odpowiedź jest prosta – rozdzielcie się i dokładnie rozejrzyjcie po pokoju. Obejrzyjcie wszystkie rekwizyty, dekoracje, a także otwórzcie wszystko, co możliwe, a na pewno szybko znajdziecie ukryte podpowiedzi i zagadki.

2. Nikt z nas nie jest tak mądry jak wszyscy wspólnie
Escape roomy są zaprojektowane jako zadania grupowe, wiec musicie współpracować i cały czas komunikować się ze sobą. Nie bójcie się powiedzieć wszystkim co znaleźliście lub zauważyliście w pokoju, zróbcie burzę mózgów i porównajcie pomysły na daną zagadkę. Upewnijcie się że nikt nie czuje się wykluczony i że rozważacie wszystkie pomysły.

3. Pamiętajcie o mocnych stronach
Jeśli ktoś z was jest świetny z matmy, może zgłosić się do rozwiązania zadań numerycznych, podczas gdy dobry polonista zajmie się łamigłówkami językowymi. Jeśli jeden z członków drużyny utknie w martwym punkcie z jakąś zagadką niech spróbuje rozwiązać ją ktoś inny. Nasze mózgi działają w wyjątkowy sposób i może akurat świeże spojrzenie pozwoli innemu członkowi drużyny zabłysnąć.

4. Dziel i zwyciężaj
Czasami dobrym pomysłem jest podzielenie się na pary lub mniejsze grupki i jednoczesne rozwiązywanie innych zagadek. Jeśli pokój jest nieliniowy (zagadki nie muszą być rozwiązywane w konkretnej kolejności) to pozwoli wam wydostać się jeszcze szybciej. Nie zapomnijcie tylko podzielić się z resztą drużyny ekscytującą informacją o rozwiązaniu łamigłówki.

5. Myśl poza schematami
Nie zakładajcie z góry, że coś co nie brzmi logicznie nie może się udać. Zamiast tego, dajcie szansę osobie, która wpadła na niestandardowy pomysł, okazje na przetestowanie go. Może akurat zadziała? Nawet jeśli nie, może pomóc wam to wpaść na rozsądny lub nawet bardziej szalony pomysł. Uważajcie jednak, aby nie zniszczyć pokoju, co prowadzi do kolejnego punktu.

6. Pamiętajcie czego nie można robić
Podczas wprowadzenia mistrz gry przedstawi wam najważniejsze zasady. Słuchajcie uważnie. Podczas gdy ogólnie chodzi o to żeby niczego nie zniszczyć, może to tez ograniczyć obszar waszych poszukiwań. Jeśli na przykład mistrz gry powie wam ze obrazy nie są częścią gry, będziecie mieli jedno miejsce mniej do szukania zagadek i podpowiedzi.

7. Nie bójcie się prosić o podpowiedzi
Jeśli czujecie ze utknęliście, poproście o pomoc! Pytanie o podpowiedzi jest zupełnie normalne. W większości podpowiedzi i tak nie są bezpośrednie i pozwolą rozwiać wam zagadkę samemu. Wiele pokoi zagadek pozwala na użycie jednej lub dwóch podpowiedzi bez skracania wam czasu na wyjście – upewnijcie się ze przed rozpoczęciem zabawy sprawdzicie ile „darmowych” podpowiedzi wam przysługuje.

8. Daj się dopasować wskazówkom
Podczas gdy nie powinniście odrzucać szalonych pomysłów, postarajcie się nie nadinterpretować wskazówek. Zazwyczaj niczego nie ma pod dywanem czy w gniazdku. Zacieki na stronach starych książek są po prostu zaciekami, przynajmniej w większości wypadków. Jeśli nie jesteście pewni czy wasz pomysł jest w porządku lub czy coś ma dla was znaczenie, zawsze możecie poprosić mistrza gry o rozwianie waszych wątpliwości. Będzie on szczęśliwy ze może pomoc.

9. Ubierzcie się odpowiednio
Gra może wymagać aktywności fizycznej, czołgania się czy skakania. Najlepiej jest założyć buty z zakrytymi palcami i wygodne ubranie.

10. Bawcie się dobrze
Pamiętajcie, że nie zawsze chodzi o to żeby wygrać. Pokoje zagadek są po to, żeby dobrze się bawić.

Znaleziono i przetłumaczono z: https://worldofescapes.com/articles/tips-to-ace-your-first-escape-room?fbclid=IwAR22qdV6UxcGwJPECHVRhimwPQf3OchWNK_ykUVo-Si3CqpNjInbmbYZQhY; rysunek: twórczość własna